Čo sú hemoroidy?

Hemoroidy môžeme považovať ako špecifický prípad kŕčových žíl. Kŕčové žily sa obvykle vyskytujú tesne pod kožou na dolných končatinách. V niektorých prípadoch sa môžu vyskytovať v oblasti okolo konečníka a sú označované ako hemoroidy.​

Hemoroidy sú opuchnuté a oslabené cievy na konci konečníka. Sú síce neškodné, často však spôsobujú zbytočný ostych alebo rozpaky a ďalšie problémy, ako sú pocit nepohodlia, svrbenie, bolesť alebo v niektorých prípadoch môžu aj krvácať.  

Vyskytujú sa najčastejšie medzi 45. a 65. rokom života a postihujú mužov i ženy. Najjednoduchším spôsobom, ako predchádzať vzniku hemoroidov, je zdravý a aktívny životný štýl v kombinácii s dobrou hygienou. Liečba je preferovaná ak má postihnutý pretrvávajúce a závažné problémy.

Aké sú príznaky hemoroidov ²

V závislosti na závažnosti sa môžu vyskytovať rôzne príznaky, napríklad:

• svrbenie, podráždenie, opuch alebo bolesť v konečníku

• pocit pálenia alebo nepohodlia v oblasti konečníka

• únik tekutín, hlienu alebo krvácanie

• neočakávaný únik stolice

• pocit chvenia v podbrušku alebo v oblasti konečníka

• zvýšený tlak na cievy v okolí konečníka

• opuch a uzlíky v oblasti konečníka

Čo spôsobuje hemoroidy? ²

Jednou z najčastejších príčin hemoroidov je zvýšený tlak na cievy v okolí konečníka. Napríklad v prípade príliš silného tlačenia alebo dlhého sedenia na toalete. Tlačenie a nútenie k uzatvoreniu análneho zvierača môže narušiť prietok krvi v okolí konečníka. V takom prípade sa zvyšuje tlak v konečníku a dochádza k opuchu žíl.

Ku vzniku hemoroidov môžu viesť aj nasledujúce faktory:

nepravidelné vyprázdňovanie a prílišné namáhanie pri vyprázdňovaní

dlhodobé sedenie

tehotenstvo

konzumácia stravy s nízkym obsahom vlákniny

chronická hnačka alebo zápcha

obezita a sedavý spôsob života (nadváha)

pravidelné dvíhanie ťažkých bremien

starnutie

Hemoroidy počas tehotenstva

U žien je zvýšené riziko vzniku hemoroidov počas tehotenstva. Dôvodom je, že rastúci plod pôsobí zvýšeným tlakom na brušnú dutinu a okolité cievy.

Venoruton významne zlepšuje príznaky hemoroidov počas tehotenstva. Venoruton je dobre tolerovaný, bezpečný a účinný v liečbe hemoroidov počas tehotenstva. Poskytuje významnú úľavu od príznakov. Venoruton je vhodné užívať až od 4. mesiaca tehotenstva. Vždy sa poraďte so svojím lekárom alebo lekárnikom.

Venoruton je dobre tolerovaný, bezpečný a účinný pri liečbe hemoroidov i počas tehotenstva. ³

Po pôrode sa hemoroidy často spontánne upravia. Hlavným cieľom počas tehotenstva je poskytnúť pacientke symptomatickú úľavu. Liek Venoruton je bezpečný a má preukázanú účinnosť v zlepšovaní príznakov hemoroidov počas tehotenstva. Venoruton je dobre tolerovaný.

Vonkajšie vs. vnútorné hemoroidy ²

Existujú dva rôzne typy hemoroidov: vonkajšie a vnútorné. Vonkajšie sa zjednodušene môžu považovať za rozšírenú formu vnútorných hemoroidov. Vonkajšie i vnútorné hemoroidy môžu viesť k problémom, ako sú svrbenie,  podráždenie, bolesť, opuch a krvácanie. U vonkajších hemoroidov sú príznaky oveľa  závažnejšie.

Referencie: www.mayoclinic.org/diseasesconditions/hemorrhoids/symptomscause

Hemoroidy: delia sa do 4 stupňov závažnosti ²

Hemoroidy predstavujú progresívny stav. Celkom rozlišujeme štyri štádiá. Prvé dve štádiá sú liečiteľné perorálnymi alebo lokálnymi liekmi. Ďalšie dve štádiá si väčšinou vyžadujú chirurgickú liečbu. Čím skôr sa zaháji liečba, tým je jednoduchšia.

Referencie: www.mayoclinic.org/diseasesconditions/hemorrhoids/symptomscauses

Stupeň I

Občasné problémy bez prolapsu sliznice.

Stupeň II

Prechodný prolaps hemoroidov, ktorý spontánne vymizne po ukončení tlaku.

Stupeň III

Prolaps hemoroidov, ktorý sa dá vrátiť manuálne vonkajším tlakom.

Stupeň IV

Trvalý prolaps sliznice. Hemoroidy sa nedjú reponovať späť do konečníka.

Venoruton je indikovaný na liečbu hemoroidov³

  • Účinná a pohodlná perorálna liečba

  • Znižuje závažnosť príznakov

  • Bezpečný počas tehotenstva a dojčenia*

*Venoruton sa môže užívať od 4. mesiaca tehotenstva. Poraďte sa so svojím lekárom.

„Existuje u mňa riziko?“

Hemoroidy sú častým zdravotným problémom. Hemoroidy sa môžu v priebehu života vyskytnúť takmer u 3 zo 4 dospelých. Hemoroidy postihujú častejšie mužov ako ženy. Hemoroidy síce nepredstavujú závažný problém pre zdravie človeka, príznaky však majú značný dopad na kvalitu života. Bez včasnej diagnózy a náležitej liečby môže prísť k progresii do pokročilejších štádií, ktoré sú spojené s väčším výskytom komplikácií.

Referencie:

² www.mayoclinic.org/diseasesconditions/hemorrhoids

³ Venoruton Global product sheet.

4 WijayanegaraH, MoseJC, AchmadL, SobarnaR, PermadiW. A clinical trial of hydroxyethylrutosides in the treatment of haemorrhoids of pregnancy. J Int Med Res. 1992;20(1):54-60.